





Mi az a "pitbike"?
A „Mi is pontosan a pitbike?” kérdés szerintem sokatokban felmerül, mert halványan azért már elég sokan halottunk egyfajta kis crossmotorról amivel az MX VB-n és a tengerentúlon a depó területén hasítanak a „rájderek”, sőt volt már rá példa, hogy a pályát is ezzel a kis motorral járták be. Igen, az emlékkép helyes. Valahol innen indult el ez a dolog, de hogy ne legyen ilyen egyszerű a pitbike „történelem” van egy másik vonal is. Jómagam először a jelenséggel a híres Freestyle Motocross-os alapműben a Crusty Demons Of Dirt valamelyik korai (talán 2. vagy 3.) részének egyik jelenetében láttam, hogy a Srácok pici Honda XR és Z 50-es 4 ütemű motorokkal ugranak, bohóckodnak és szemmel, láthatóan nagyon élvezik a dolgot. Ez a 90-es évek végére tehető, de nem csak az XR50 a közvetlen őse, hanem a Honda Monkey és DAX is. Olyannyira, hogy a mai pitbike-ok 90% ezeknek a blokkoknak a mintájára van építve csak azóta – szerencsére - a köbcenti megnőtt 50-ről 80, 110, 125 és 140-re.Dióhéjban talán ennyit a múltról.
A jelen pedig az, hogy a pitbike nevű „vírus” terjedése hatalmas méreteket öltött szerte a világon. Ugye azt már régóta tudjuk, hogy ha motocross-ról és általában a technikai sportokról van szó, akkor Amerikában nem veszik félvállról a dolgokat. Hát a versenyzést ezekkel a kis motorokkal annyira nem vették fél vállról, hogy eljutottak oda, ami minden képzeletet felülmúl. Megszámlálhatatlan osztályban zajlanak a versenyek, csak a nemzeti bajnokságban (AMA Nationals) 26 különböző kategória van a pitbike-ok számára: 50cc-150cc-ig 10” kerék mérettől a 12”-ig, amatőr, profi, kezdő, ifjúsági, női, stb. Idén a MINISX Las Vegas-i versenyén – ez a pitbike supercross verziója, amit ugyanúgy mint a nagytestvérét tömött arénákban rendeznek meg - 760 (!) nevező volt. Persze se szeri se száma a helyi és regionális viadaloknak, és persze hogy van belőle Supermoto is. Ma már nem kell a tengerentúlra utazni annak, aki ilyen típusú versenyt akar látni közelebbről. Az utóbbi 3 évben Európában is futótűzként terjedt ez az újfajta őrület. Angliában és Francia országban a versenyzők 3 sorban (!) állnak a rajtgéphez a hétvégi futamokon. Ausztriában és Németországban is nagyon elterjedt ez a szórakozási fajta. A versenyek mellet egyre többen fedezik fel a pitbike-ot mint egy játékszert, amivel esetleg az olyan ember is komoly motorozási élményekre tehet szert, akinek gyermekkorában nem adatott meg a motorozás lehetősége. Ha megnézzük a külföldi bajnokságokról a képeket, nem egy 30-35 év fölötti versenyzőt látni rajtuk.
Magáról a pitbike motorokról tudnunk kell egy-két alapszabályt. Két nagy csoportra osztjuk fel őket: Az egyik a MINI kategóriás pitbike, ennek jellemzői CRF stílusú idomszett, 12 colos első és 10 colos hátsó kerék. A másik kategória az úgynevezett MIDSIZE, ami a KLX/DRZ 110 idomszettes és 14-12-es kerékméretű motorokat jelenti. A pitbike-ok kivétel nélkül négyütemű fekvőhengeres motorblokkal rendelkező gépek. Az a tapasztalat, hogy a MINI kategóriás pit viselkedése, fizikája sokkal inkább hasonlít egy motorizált BMX kerékpáréra, mintsem egy motorra. A MIDSIZE motorok kezelése inkább igényel motorozási készségeket, de ha felülünk egy pitbike-ra, sosem szabad arról megfeledkeznünk, hogy ez nem egy „nagy” motor és nem szabad ahhoz hasonlítani őket.
A pitbike-ozás egy külön sport, más pályát, más stílust igényel. A motorosok nagy része elhamarkodottan ítél a pitbike-ok láttán. Ezek az ítéletek többnyire olyan motorostól származnak, aki egészen biztos hogy korábban nem ült igazi pitbike-on, igazi pitbike pályán. Garantálom, hogy tapasztalt motorosnak is meglepő lesz az élmény és egy rövidke teszt után egészen más szemmel fogja nézni ezeket a kisméretű, adrenalin növelő szerkezeteket.
Az „igazi” szócska a pitbike előtt azért is helytálló, mert sajnos hazánkban inkább a silány minőségű pitbike-ra csak távolról hasonlító motorféleségek terjedtek el. Ezek jellemzői a feltűnően alacsony ár, ami azzal jár, hogy alkatrész egyáltalán nincs hozzájuk. Ilyen típusokkal sajnos nemhogy felnőtt, de még egy gyermek sem tud maradéktalanul hódolni a motorozás örömeinek.
Pitbike vásárlás előtt mindenképpen kérjük ki ebben a sportban jártas motoros kollégáink véleményét, ez később sok vesződségtől kímélhet meg bennünket.
Itt egy két negatív példa is, a használhatatlan motorokra:
No alkatrész, no gari, silány anyagminőség, és legtöbbször csak időszakosan árulják őket motorozásban nem járatos jóakaróink.

Honda CRF50

Honda CRF50-ből épített SANO gép.

Kawasaki KLX110

Kawasaki KLX-ből épített pitbike.

Pitsterpro X4

Pitsterpro LXR pitbike










